Poslední článek jsem napsala v prosinci 2020. To znamená, že rok a půl jsem nevydala ani řádek. Pouze nevydala, napsala jsem nespočet věcí, prací, slohů (maturitní naštěstí jen dva) a básniček, ale tenhle blog ležel ladem. Třeba už je pozdě se vrátit, ale třeba je taky právě teď nejvyšší čas.
Popravdě se cítím, jako kdybych se odstěhovala z místa, kde jsem to měla ráda, kde jsem si vytvářela svůj osobní bezpečný prostor a teď se na to místo po delší době vrátila a všechno bylo úplně jinak.
Důvod, proč jsem nevydávala asi nemám tak jednoznačný. Dost se toho ve mně pralo a všechny věci, co jsem napsala mi připadaly příliš zcestný na to, abych je publikovala. Pak jsem taky měla pocit, že už blogy nikdo nečte, a že moje základna lidí není tak velká na to, abych dál pokračovala. Navíc jsem měla na paměti, že sem se můžu vrátit kdykoliv budu chtít, tak proč se tím zaobírat, když jsem to tak v tu chvíli prostě necítila. Vlastně mi dochází, že argument, že blogy nikdo nečte, je nesmysl, protože je to jako kdyby spisovatelé přestali psát knihy a argumentovali to tím, že už dneska nikdo knihy nečte. Já jo třeba. A furt.
Začnu už ale konečně psát o tom, o čem to tady dneska je.
Tak to ono gymnázium. Stojí někde mezi Pardubucemi, Hradcem, taky kousek od Jelení a o něco větší kus z mýho rodnýho města. Nestojí na kopci jako hrad, ale je to velmi dobře situovaná pevnost přes pole, jen pár kroků od Lidlu a Penny, což přijde velmi vhod, když nemáte oběd. Když ho máte, máte se dobře. A úplně nejlíp se máte, pokud je zrovna srbské rizoto s červenou řepou. A ještě o něco lépe se máte, když vám nespadne v jídelně tác. Na to úzko, jak všichni pak tleskají, se prostě nedá zapomenout.
Kolem pevnosti teče Ředička, takže příroda je zde jako na dlani. Kdo se rozhodne tady studovat, ať už osm let, nebo čtyři roky, já vás varovala. Vstupujete na vlastní nebezpečí, jde to s vámi od desíti k pěti, nahoru a dolů, od jedniček k pětkám, od trestního referátu k úniku ze zkoušecí hodiny, až po pořádnou dávku nostalgie, která vás udeří hned ve chvíli, kdy tenhle gympl dostudujete. Když potkáte ty správný lidi, není čeho litovat.
Ačkoli si toto může přečíst kdokoli, a to by bylo, kdyby se to dostalo třeba k vedení školy, což se klidně může stát, neboť můj blog je zcela veřejný prostor plný mých osobních zkušeností.
Má osobní zkušenost s tímto gymnáziem je taková, že to byla prdel. Jako znova bych si to asi nedala, ale vy asi víte jak to myslim. Doufám.
Protože pro mě to bylo o tom, abych se tam cejtila dobře, což se povedlo na plné čáře, a to mi věřte, se mnou to není jen tak.
Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Někdo je rád, že jde pryč, někoho to nezajímá a někdo sentimentálně na svůj blog popisuje, jak je rád, že ho přijali sem a ne někam jinam. Možná totiž těm, co jdou pryč a jsou za to rádi, tak úplně nedochází, že lepší už to nebude. Však to byla střední. Na střední ti ještě úkol ze statistiky může udělat Anička a nikdo to nepozná... Ale co přijde pak?!
Spousta lidí mi výběr tohohle gymplu vymlouvala kvůli dojíždění. Každý den 45 minut tam a 45 minut zpátky. Ať si to několikrát rozmyslím. Cesty do školy a domů ze školy byly však nakonec moje oblíbená součást studia. Nikdy mi to nevadilo, nikdy jsem to nevnímala jako studijní handicap, prostě jsem ráno četla, nebo spala, a škoda mluvit o tom, kolikrát mě ranní spoj potahal, když jsem nic neuměla. Jednou jsem se tam fakt naučila literaturu na jedničku.
Na gympl jsem nastoupila, protože jsem byla vždycky tak nějak humanitně zaměřená a moc se mi nezamlouvala představa, že už bych se rovnou od patnácti na něco specializovala. Líbila se mi představa, že to ještě nebudu muset další čtyři roky řešit. Takže jsem si podala přihlášku na dva gymply, pak mě ani na jeden nevzali, pak mě zas přijali pro změnu rovnou na oba. Pevnost Gyholi mi zavolala o půl hoďky dřív, než ten druhej gympl, takže bylo jasno. A mně se fakt ulevilo, já na tenhle tak nějak intuitivně chtěla víc.
Když mi táta zařídil UŽ PŘED ČTYŘMI LETY prohlídku školy, protože na Den otevřených dveří jsem prostě zapomněla.. Tak jsem tam vstoupila a říkám si, že se to jako dá, že sem teda jedna přihláška poletí.
A letěla. A já teď letim z Gyholi ven celá odmaturovaná a nepochopila jsem, jak se to mohlo udát tak neskutečně rychle.
Nastoupila jsem tam i s rizikem všech těch přírodních věd, matematik, fyzik a vědeckých směrů a toho, čeho se humanista často obává. A přežila jsem to ve zdraví.. I v nemoci. (O tom ale zas někdy jindy).
Tak jsem se v roce 2018 stala studentkou 1.A.
Speciální odstavec pro Andy Joštovou
VÝLET NA RYBNÍK ČEŠÍK |
Maturitní ples v roce 2019.. |
Který se z neznámých důvodů pravděpodobně mírně vymkl kontrole.. |
Ale nakonec jsme to pořídili... |
Jako studentka 2.A, jsem začala doopravdicky randit. Tenkrát to byla fakt velká, obrovská věc, která mě celkem pohltila. Asi to tady nemusím moc rozebírat, jen by bylo asi fajn, kdybych zmínila, že na to nakonec vzpomínám v dobrém, protože po takové době si myslím, že to ani jinak nejde.
Jenže ve druháku se rozjela distanční výuka. Ve druháku se vlastně zastavil svět. A to prostě v sedmnácti úplně nechcete. Ze začátku to byla vlastně paráda. Školy měly být zavřené jen na 14 dnů, zdálo se to jako skvělý, neplánovaný prázdniny. Nic moc jsme se nemuseli dělat, nikdo toho po nás příliš nechtěl. Já chodila denně do lesa, psala si do deníčku, že odpočívám a místo matiky zdrhám do lesa a pak si dobrovolně nechávám dávat pětku. A to byl druhák...
Stihly se slavnosti Gyholi 2019. Ono je na Gyholí pořád co slavit.. |
Já na rande v prostorách gymnázia. Nádhera vskutku. |
11.1. 2020.. A zase se plesovalo.. ft, Anička Václavková, Alča Poláková, Verča Králová, a hlídá mě jako vždycky Štěpánka Hojková <3 |
Pecky Roveň 2020... |
Já přece psala, že na Gyholi se pořád něco slaví.. |
Slečny, které odmaturovaly z biologie.. |
Poctivě jsem studovala.. |
Nicméně, jedeme dál.
Individuální plán výuky mi trval od září do února. Šest měsíců jsem nechodila do školy a všechno doháněla doma tak, jak mi to jen můj zdravotní stav umožňoval. Což spíš nešlo, než šlo.
A co se stalo, když jsem se vrátila? Všechno bylo po návratu při starým, lidi, učitelé a atmosféra. Nic se pro mě po návratu nezměnilo. Ba naopak. Vztahy se utužovaly, bylo znát, komu nejste jedno a koho zas třeba absolutně nezajímáte. Já se podle toho pak dokázala zařídit a jelo se dál. Sice jsem přišla o stužkovák, akademii a všechny ty maturitní srandy, což je škoda, ale na druhou stranu jako introvertovi mi to zas tak moc neuškodilo.
V únoru jsem měla hotovo cca 25 % toho, co jsem měla hotové mít k tomu, abych byla propuštěna ke květnovým maturitám. Měla jsem toho splněno opravdu hodně málo, nastupovala jsem do hodně rychle rozjetého vlaku a většina sborovny počítala s tím, že budu maturovat až v září. Tenhle plán nešel v souladu s mým plánem léčby. Ačkoli se odsun maturity zdál zprvu jako dobrý nápad, já jsem s tím pak nějak přestala souznít a chtěla to dotáhnout do konce.
Nasadila jsem životní tempo, každej den dělala všechno, co jsem mohla. Kolikrát jsem byla vyčerpaná k padnutí, jedla studijní párky s kečupem (prostě je hodíš do mikrovlnky, protože nemáš čas a nechce se ti nic dělat). A ještě v den klasifikační porady, 26.4. 2022 jsem dodělala poslední zkoušení a ty obě pololetí jsem sakra dodělala za poloviční čas. Ono totiž pololetí v maturitním ročníku trvá únor. březen, duben a já třetí únorový týden teprve nastupovala po hospitalizaci v nemocnici zpátky na prezenční výuku a neměla jsem dodělaný ani to první pololetí. A abyste mohli maturovat, tak musíte mít obojí hotový, jinak vám maturitu jistí až to podzimní listí.
Tak jsem dělala dvě pololetí najednou, nehleděla na nic. Na to, že jsem to asi měla těžký, nebo že jsem dělala něco, co se zdálo někomu zdánlivě nemožné.
Protože to nemožné nebylo a já vám to tady teď říkám.
Není to jen mou tvrdohlavostí, umanutostí, skrytým smyslem pro strategickou a systematickou práci a nastavenou léčbou. Ale i celou sborovnou. A víte co, já už to tady můžu napsat veřejně. Mně už o nic nejde, do zelí nikomu nelezu, protože mám střední hotovou, ale píšu článek o gymplu a tohle tady zmínit chci a musím.
Každý jeden učitel na každý předmět, co jsem měla, mě podržel tak moc, až mě to častokrát dohánělo k slzám. Všichni mi chtěli pomoct, se všema se dalo domluvit, všechny to doopravdy zajímalo a všichni jednali s takovou dávkou respektu i úcty a porozumění. Snažili se porozumět, i když za skutečnou oponu celého problému třeba ani neviděli. Proto o tom gymplu teď píšu s takovou dávkou sentimentality. Protože mi přirostl k srdci ještě o kousek víc. Jakoby to byl najednou tým. Áčkovej, fotbalovej třeba.. ;)
Chápu, že kdo si to nezažil, nedokáže si to představit. Ale každýho přeci hřeje u srdce, když mu někdo nezištně a rád pomůže, a opravdu mu odlehčí už tak dost náročnou situaci. A to nemluvím jen o sborovně, ona to pak ve výsledku fakt byla téměř celá 4.A.
Do posledního dne jsem známky chytala, kde jsem jen mohla, jak to jen šlo. Ve škole i po škole. A nechtěla jsem se zastavit.
K ústním v květnu mě pustili.
A ústní v květnu mě pustilo taky.
Odmaturovala jsem na Gyholi.
Vzpomněla si, že Moliére umřel na jevišti při hře Zdravý a nemocný, protože to chtěl dohrát i když mu bylo zle. Taky jsem byla chvílema trochu Moliére, když jsem doháněla ty pololetí. Jakoby, bylo mi občas divně a stejně jsem to pak dotáhla do konce.
Jo a tohle jsem poslouchala dvacet minut před ústním z biologie.
Asi šestkrát jsem si pustila do sluchátek Porcelánový prasata od Kabátů na záchodech u jídelny a nekecám, mě to tak nakoplo, že jsem si připadala i v podpatkách co měly 8,5 centimetru jako někdo, kdo to tam jde fakt rozbít. Šla jsem tou chodbou do zkušební místnosti s jedinou myšlenkou, že to dám a že si ideálně vytáhnu biologii člověka. Otázky od 22 do 29 splňovaly moje požadavky. Vytáhla jsem si 25. Buď funguje zákon přitažlivosti, nebo jsem měla z prdele kliku. Nebo obojí.
Pak už jsem na poslední zkoušku neměla žádné obavy, protože jsem tušila, že bych skoro ke všemu něco řekla, a když jsem si pak vytáhla dobrou otázku, ulevilo se mi ještě víc a už to byla jen příjemná konverzace.
Byla jsem večer před maturou k uzoufání nervní a nebylo mi dobře. Ráno se vleklo a nebylo mi do zpěvu, to až pak na těch záchodech u jídelny...
Ale pak se to taky ten den změnilo, když mi došlo, že jsem si ten den vybojovala tak moc, že jsem si pak začala užívat jen to, že tam jsem.
Všechna maturitní soustředěníčka převážně s Majdou, Nikol a Aničkou se vyplatila.
Takhle jsem zakončila studium na gymnáziu.
Tohle je ono, tohle je závěr.
V den, kdy to čtete už mám maturu z trávicí soustavy člověka černou na bílým.
Tohle byly povídky z jednoho gymnázia. Příběh o tom, že za dvacet let tohle pro mě bude jen zlomek mého života, ale pro každého z nás střední škola nějakou roli v životě hraje či hrála, ať už nevýraznou, nebo třeba zcela zásadní.
Za každý Pecky, schůzky u jídelny, zapomenutý svačiny a neodhlášený obědy, 650 zameškaných hodin v maturitním ročníku a volejbalovou průpravu budu vždycky vděčná, i když už dávno budu někde jinde a nejspíše stejně nebudu umět postavit volejbalovou síť a použít epiteton constans a ornans a faktoriály...
A CO SE VLASTNĚ DĚLO JEŠTĚ?
ODZVONILO NÁM.. |
Tvořilo se umění.. |
Rozvíjel se náš tvůrčí potenciál... |
Jonáš Velc si sednul |
Já se furt a furt učila.. I na Duhovým jezeře |
Jedlo se...? |
Dala jsem Auf Wiedersehen němčině... |
Děkuju za přečtení tohohle sentimentálního návratu na blog.
Stálo mi to za to.
HLAVNÍ ROLI V TOMHLE ČLÁNKU MÁ:
Andy Joštová ezomáma
Štěpánka Hojková v slepých uličkách, moje spolusedící a kámoš do deště
Verča Králová, bez které bych na tenhle gympl ani nikdy nezačala chodit. Byl to parťák už od úplnýho začátku. A ještě dost dávno předtím.
Aďa Pešavová, která mi například napsala důležitý úkol, když jsem měla velikánskou kocovinu..
Jonášek Velc, co si snad ke čtení tohohle článku možná i sednul a potahal mě převážně v tom nejhorším po návratu z IVP
Max, protože se mnou hlídal děcka na slavnostech Gyholi a nedorazil kvůli tomu na třídní fotografování a já taktéž ne, takže tenhle článek je o jednu z hezkých fotek ochuzen :D
Anička (glans) Václavková, protože je statisticky dokázáno, že díky ti za vše, milá Anno ;)
Majda Holušová, za to, že jsme si obě vytáhly právo, co jsme se učily spolu 48 hodin před zkouškou..
Nikol Vrátilová, protože viděla jak na mě řve páv
Bára Šafářová, protože jí moje němčina neutrhla uši
Kiki Myslínová, protože jsme si o sobě myslely, že jsme hrozný a teď spolu vajbíme a to se prostě vyplatilo.. to je jedna z těch povídek z gymnázia, o které se mluví pouze diskrétně..
Evka Suchanová, co mi půjčila dres na poslední zvonění a vždycky mi mávala, když jsem byla totálně mimo realitu
Theodorovi, protože bez tohohle gymplu by to nebyl můj kamarád do deště a do bludiště ;)
Mgr. Janu Češíkovi, že nenosí tvídový sako a neprudil zas tak moc- Pan Jan nebo feminadulcemalum aka zednajedna
Tak končí příběh o pevnosti Gyholi..
Nakonec ten konec zas tak hodně nebolí
Možná, že mi bude občas smutno
Naštěstí maturovat znovu už... není nutno
CO TO JE ZA LYRIKU A DOST UŽ. AHOJ!
U svaťáku mi do pozadí hrál tento playlist, dejte si to, je to hrozně random → odkaz tady
PS.: Kdyby si to přečetl někdo z vedení, musím vracet svoje výzo?
Tak Gyholi zdar! |
0 komentářů:
Okomentovat